Manipülasyon nedir? Manipüle edildiğimi nasıl anlarım?

Manipülasyon, karşıdaki kişinin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kendi çıkarına uygun bir şekilde o kişi fark etmeden yönetmek yani değiştirmektir. Manipüle eden kişinin temel duygusu bencilliktir. Karşıdaki kişinin kendisine uyumlanmasını ister. Manipüle edilen kişinin temel duygusu ise şaşkınlık ve suçluluktur.  

MANİPÜLATİF KİŞİLER HANGİ YÖNTEMLERİ KULLANIR?

Manipülasyon yapan kişi insanların duygu, düşünce ve davranışlarını yönlendirmek için çeşitli yöntemler kullanır. Bu yöntemler kendini acındırmak, kafa karıştırmak, şüpheye düşürmek, mahrum bırakmak gibi davranışlar olabilir.

Kullandıkları bir yöntem sizi şüpheye düşürmektir. Sizin söylediğiniz şeyleri çarpıtarak, eksilterek ya da değiştirerek sizin aslında söylemek istediğiniz şeyi adeta çarpıtır ve bambaşka bir yere getirir. Siz de şaşırır, şüpheye düşersiniz. Acaba öyle mi söyledim? Gibi sorular zihninizde belirmeye başlar. 

Kullandıkları diğer bir yöntem ise kurban rolüne girmektir. Kendini acındırarak sizin ona merhamet etmenizi ve davranışlarınızı/duygularınızı değiştirerek kendi amacına uygun hale getirir. Bir anda kendinizi ona acırken bulursunuz. Acıdığınız kişiyi kurtarmak, onun ihtiyacını karşılamak istersiniz.

Manipülatif kişiler özgüvenli, kendinden emin kişilerden rahatsız olur. Çünkü özgüvenli kişiler söyledikleri sözün arkasında durur ve ne söylediğinden, ne yaptığından emindir. Manipülatif kişi bu tarz kişilerin dış görünüşünü, işini veya insanlarla olan ilişkisini eleştirir. Yani özgüveninizi yıpratır, küçümser ve aşağılar. 

Manipülatif kişiler aşağılama, küçümseme, övme, aşırı değer verme, gözdağı vermek gibi pek çok yöntem kullanabilir. Bunu bazen bilinçli bazen bilinçdışı seviyede yapar. Manipülatif kişilerin ortak özelliklerine baktığımız zaman ise aşırı kontrolcü, bencil, empatisi zayıf ve ilişki kurma konusunda yetersiz olduklarını görüyoruz. 

MANİPÜLASYONA MARUZ KALININCA NE YAPILMALI?

Manipülasyona maruz kaldığınızda kendinizi güvende hissetmezsiniz. O kişide size iyi gelmeyen duygular vardır ve beyniniz bunu fark eder. Her görüşme sonrasında kafanız karışmış, anlaşılmamış, suçlu hissedersiniz. 

Manipülasyona maruz kaldığınızı düşünüyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz.

Karşıdaki tarafın davranışlarının sizi etkilemeyi amaçlayan bir taktik olduğunu fark etmek

Manipüle eden kişinin hangi taktikleri kullandığını anlamaya çalışmak

Manipüle eden kişiye sınır koymak "teşekkür ederim benim fikrim bu şekilde" " şu anda benim sınırlarıma giriyorsun bu şekilde seninle konuşmaya devam edemem" "senden farklı düşündüğüm için rahatsız oluyorsun" "bu konu üzerine daha fazla konuşmak istemiyorum" " beni kötü hissettirmeye çalışıyorsun bu şekilde seninle konuşmaya devam edemem" cümleleri ile sınır koyabilirsiniz.

Manipüle eden kişi sizi çok kötü hissettiriyor ise ilişkiyi kesmek

Tüm bunlarla baş edemiyorsanız psikolojik destek almak

Duygu ve davranışlarınızda sakin olmak, o an ne hissettiğinizi fark etmek manipüle edilme riskinizi azaltır. Yapmak istemediğiniz şeyleri yapmış, konuşmak istemediğiniz şeyleri konuşmuş olmamak için beklemek, anda kalmak önemlidir. 

Manipülasyondan en az etkilenen kişiler kimliği ve kişiliği oluşmuş, özgüvenli, davranışlarını ve duygularını takip edebilen kişilerdir.


Makaleler

 • Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat

  Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat

  İnsanın kendini ifade etme ihtiyacı tarihin ilk çağlarından beri vardır. İnsan ilk olarak kendisini mağara duvarlarına çizdiği resimler ile ifade etmeye çalışmıştır. Resim,müzik gibi sanatın pek çok dalı insanın kendisini ve duygularını ifade etme aracıdır.

 • Değersizlik Hissi ve Başa Çıkma Yolları

  Değersizlik Hissi ve Başa Çıkma Yolları

  Değersizlik hissi pek çok insanın hayatının belli bir döneminde deneyimlediği olumsuz bir duygudur. Değersizlik hissi nedenleri, belirtileri ve başa çıkma yöntemlerini öğrenmek için tıklayın.

 • Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

  Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

  Oyun terapisi, eğitimli oyun terapistlerinin, danışanlarının günlük hayatlarında yaşadıkları psikososyal sorunları engellemek, çözmelerine yardımcı olmak ve ideal gelişimi gerçekleştirmek maksadıyla, oyunun terapötik gücünün kullanıldığı bir süreçtir.

 • En Sık Yaşanan 8 İlişki Sorunu ve Çözüm Yolları

  En Sık Yaşanan 8 İlişki Sorunu ve Çözüm Yolları

  İlişki sorunları, çiftler arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerin temelinde ise iletişim problemleri yer alır. Çözüm süreci, çiftlerin birbirlerine ve ilişkilerine olan bağlılıklarına, iletişim becerilerine ve empati yeteneklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

 • Eşimle İletişim Kuramıyorum Ne Yapmalıyım?

  Eşimle İletişim Kuramıyorum Ne Yapmalıyım?

  Eşimle iletişim kuramıyorum ne yapmalıyım, eşimle nasıl daha iyi bir iletişim kurabilirim gibi sorularınız varsa içeriğimizi okumak için tıklayın!

 • İlişki Anksiyetesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

  İlişki Anksiyetesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

  İlişki anksiyetesi ile baş etmenin yollarını bilmek ve uygulamak sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişkinin temel anahtarlarından birisidir. İşte ilişki anksiyetesi ile başa çıkma yolları

 • Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

  Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

  Borderline (sınır) kişilik bozukluğu terapilerde sıkça karşılaştığımız bir kişilik bozukluğu örüntüsüdür. Bu kişilik bozukluğunun temel özellikleri duygulanımlarının çok sık değişmesi,yani anlık duygu durumlarının çok hızlı değişmesidir.

 • Çocuklarda Yeme Problemleri ve Çözümleri

  Yemek Problemleri

  Çocuklarda yeme sorunları, tek besin yeme, belirli besinleri yeme veya yemek yemeyi reddetme olarak karşımıza çıkabilir.

 • Manipülasyon nedir?

  Manipülasyon nedir?

  Manipülasyon, karşıdaki kişinin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kendi çıkarına uygun bir şekilde o kişi fark etmeden yönetmek yani değiştirmektir. Manipüle eden kişinin temel duygusu bencilliktir. Karşıdaki kişinin kendisine uyumlanmasını ister. Manipüle edilen kişinin temel duygusu ise şaşkınlık ve suçluluktur.  

 • Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Narsistik kişilik bozukluğu, özellikle abartılı bir kendini beğenmişlik duygusu, kendisine sürekli hayranlık duyulması ihtiyacı, kendini çok önemli hissetme  ve başkalarını küçümseme ile karakterize olan bir bozukluktur.

+90 (551) 689 38 68