Eşler arası iletişimsizliğin nedeni nedir sorusu günümüzde pek çok çiftin yanıt aradığı soruların başında geliyor. Evliliklerin hasar almasına hatta noktalanmasına kadar giden sonuçları olan iletişimsizlik sorununun elbette çözümleri var. Evlilikte iletişim sorunları nasıl çözülür diyen bir çift sorunun en önemli kısmını halletmiş sayılır.  Eşler arası iletişim kopukluğu neden oluşur ve evlilikte eşler arası iletişim en sağlıklı biçimde nasıl kurulur sorularını gelin hep birlikte mercek altına alalım.


Eşler Arası İletişimsizliğin Nedeni Nedir? 

Eşler arası iletişimsizliğin nedeni nedir sorusunun yanıtları arasında yeterince sabırlı olmama durumu yer alıyor. En iyi anlaşan çiftler arasında bile çoğu kez, konuyu can kulağıyla dinleyememe, sorunu anlatan tarafa tam olarak odaklanamama, söz kesme ya da konuyu bir an önce kapatma gibi durumlar yaşanabiliyor. 

İletişimi baltalayan ve sorunu gündeme getiren taraf kendini böyle bir durumda çok daha çaresiz hissedebiliyor. Kişilerin kendi öncelikleri ve problemleri, karşısındaki kişi eşi bile olsa onu empati kurarak dinlemesini önleyebiliyor. Eşlerde iletişim bozukluğu böyle bir sebep yüzünden daha karmaşık bir hal alabiliyor. 

Evlilikte İletişim Sorunları Nasıl Çözülür?

Eşimle iletişim kuramıyorum cümlesi iyi geçinen çiftlerde bile zaman zaman gündeme gelir. Eğer eşiniz herhangi bir konudan söz ediyor veya bir sorunu gündeme getirerek beraber çözüm aramanız gerektiğini ifade ediyorsa, siz de anda kalmanıza engel olan karmaşık bir ruh hali içindeyseniz, bunu eşinize muhakkak belirtmelisiniz. 

Kendi ruh haliniz sebebiyle sabırsız ve odaklanamaz bir durumdayken iyi bir dinleyici olmanız da neredeyse mümkün değildir. Böyle bir durumda dürüst davranarak, eşinize onu daha uygun bir ruh hali içindeyken dinleyeceğinizi söylemeniz çok daha yapıcı bir yaklaşım olacaktır. 

Eşimle İletişimde Yaşadığım Sorunlar: Problemlerin Farkında Olmak

Eşler arası iletişimsizliğin nedeni nedir sorusuna bir başka yanıt olarak problemlerin farkında olmaktır diyebiliriz. Eşinizle aranızdaki sorunlardan söz açıldığında onu ilgili ve odaklanmış bir yaklaşımla dinlemeniz, problemlerin de farkına varmanızı sağlayacaktır. 

Eşinizin kendini değersiz ve yalnız hissetmemesi için sorunların üzeri kapanmış veya ötelenmiş olsa bile en uygun olan zaman diliminde konuyu açarak sorunun çözümü için adım attığınızı göstermeniz gerekir. Bu da evliliğinizdeki olası problemlerin farkında olduğunuzu gösteren bir adımdır.  


Eşimle Nasıl Daha İyi İletişim Kurabilirim? İpuçları ve Öneriler

Sabır, en kadim öğretilerde bile kendine yer bulmuş bir kavram olarak görülür. Hemen hemen her sorunun temelden çözülmesi aşamasında daima adı geçen bir dinamik olarak kabul edilir. Sabretmek hiçbir şey yapmadan olumsuzlukların geçmesini beklemek değil, mevcut duruma uyum sağlamak ve gerekli adımların atılmasına devam etmektir.  

Kocamla iletişim kuramıyorum ne yapmalıyım veya karımla iletişim kuramıyorum nasıl bir yol izlemem gerekir diyen eşler için en önemli dinamiklerin başında sabır duygusu gelmektedir. Onu dikkatle ve empatiyle dinlerken, eşinize bir anlamda “Senin yanındayım ve meseleyi halletmek için bana düşen neyse yapmaya hazırım.” duygusunu da verebilirsiniz.    

Eşler Arası İletişimde Engelleri Aşmak: Adımlar ve Stratejiler

Eşler arası iletişimsizliğin nedeni nedir diyen biri için sabrın ne kadar doğru bir yanıt olduğu da aşikardır. Burada faydalanacağınız yöntem duygusal sabır olmalıdır. Bu, eşinizin sorunlarına veya ihtiyaçlarına karşı, kendi önceliklerinizi bir müddet erteleyerek, olgun ve hoşgörülü adımlar atmanız anlamına da gelir. Bu yaklaşım sizi de tatmin edecek, onun size rahatça sorununu dile getirmesini kolaylaştıracaktır.   

Eşle Daha Sağlıklı Diyaloglar için İletişim Becerilerini Geliştirmek

Eğer önceliği kendinize tanıyan, benmerkezci bir yapınız varsa, eşinizle sağlıklı diyalog kurma konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Eşiniz size kendini ve ilişkinizle ilgili sorunları anlattıktan sonra, ona anlattıklarından ne anladığınızı özetleyerek konuya dahil olduğunuzu hissettirebilirsiniz. İhtiyaçlarını doğru anlayıp anlamadığınızı, hangi hususlarda onunla hemfikir olduğunuzu ve hangi hususlarda onunla karşıt fikirlerde olduğunuzu da paylaşmanız konuya derin bir bakış açısıyla baktığınızı gösterecektir.   

Eşle İletişimde Empati Kurmak: Karşılıklı Anlayışı Artırmak

Eşinizi, iyi bir dinleyici gibi dinledikten sonra ne hissettiğinizi ve aklınızdakileri de ona söyleyin. Her konuda onunla aynı fikirde olmasanız bile en azından onu dikkatle dinlediğinizi ve meseleye onun gözünden bakabildiğinizi de hissetmesi önemlidir. “Seni anlıyorum, kendimi senin yerine koyduğumda sorunu daha da net şekilde görebiliyorum, aslında ben de senin gibi düşünüyorum.” tarzında bir yaklaşım iletişimsizlik sorununun üstesinden daha kolay gelmenizi sağlayacaktır. 

Eşler Arası İletişimde Duyguları Paylaşmak: İletişimde Açık ve Dürüst Olmak

Açık, net ve dürüst bir yaklaşım her ilişkide olması gereken temel dinamiktir. Ona nasıl bir dinleyici olduğunuzu, konuyu doğru anlayıp anlamadığınız konusunda ne düşündüğünü sorun. Kendiniz hakkında geri bildirim istemeniz, iletişiminizin açık ve dürüst bir şekilde ilerlediğini gösterecek ve onu daha da güvende hissettirecektir.  

Eşle İletişimdeki Kopukluğu Azaltmak için Güveni Artırmak 

Eşimle iletişim kuramıyorum ne yapmalıyım diyen bir bireyin kişilik temellerinde güven sorunu yatıyor da olabilir. Güven sorununun köklerini ise bireyin erken çocukluk döneminde yaşadığı hadiselerde aramak gerekebilir. Böyle bir durumda güven sorunu yaşayan eşin bireysel terapi alması çok daha faydalı olacaktır.    


Daha İyi Anlaşmak: Ortak Noktaları Bulma ve Çözüm Odaklı Yaklaşımlar

Eşinizi daha sakin ve dingin bir ruh hali içindeyken dinlediğinizde sorunları daha iyi anlayarak çözüm yollarını tespit etmek kolaylaşacaktır. 

Eşlerle İletişimdeki Zorluklarla Başa Çıkma: Sabır ve Pozitif Tutumun Önemi

Eşimle nasıl iletişim kurabilirim diyen her bireyin sabırlı ve pozitif bir tutum içinde olması sorunların çözümüne ışık tutan oldukça yapıcı bir hamle olacaktır. Zaman içinde pek çok sorunun çözülebileceğini görmek de evlilik için tazeleyici ve iyileştirici bir özellik taşır. 

Profesyonel Destek ve Danışmanlık Hizmeti Almak

Evlilikte üstesinden gelmeyi denediğiniz ama başarılı olamadığınız ve eşimle iletişim kuramıyorum ne yapmalıyım dediğiniz durumlarda mutlaka profesyonel birinden destek almanız gerekir. Klinik Psikolog Fulya Tepret, ilişki sorunları üzerine yaptığı çalışmalar ve alanındaki deneyimiyle sorunlu evlilik ilişkilerine getirdiği kalıcı çözümlerle öne çıkıyor. Alacağınız destek ve danışmanlık hizmeti ile evliliğinizdeki sorunların kolayca üstesinden gelebilirsiniz. 

Günümüzün hızlı tempolu yaşamında, çoğu zaman bireylerin geleneksel terapi seanslarına katılması zor olabilir. Klinik Psikolog Fulya Tepret, bu ihtiyaca cevap vermek için online terapi seçeneği sunmaktadır. İnternet üzerinden yapılan bu seanslar, bireyin konforlu ortamında, istedikleri zaman terapi alabilmesine imkan tanır. Online terapi, seyahat engellerini ortadan kaldırır ve kişinin yoğun programına uyum sağlar.


Makaleler

 • Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat

  Çocukların Yaptıkları Resimlere Dikkat

  İnsanın kendini ifade etme ihtiyacı tarihin ilk çağlarından beri vardır. İnsan ilk olarak kendisini mağara duvarlarına çizdiği resimler ile ifade etmeye çalışmıştır. Resim,müzik gibi sanatın pek çok dalı insanın kendisini ve duygularını ifade etme aracıdır.

 • Değersizlik Hissi ve Başa Çıkma Yolları

  Değersizlik Hissi ve Başa Çıkma Yolları

  Değersizlik hissi pek çok insanın hayatının belli bir döneminde deneyimlediği olumsuz bir duygudur. Değersizlik hissi nedenleri, belirtileri ve başa çıkma yöntemlerini öğrenmek için tıklayın.

 • Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

  Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

  Oyun terapisi, eğitimli oyun terapistlerinin, danışanlarının günlük hayatlarında yaşadıkları psikososyal sorunları engellemek, çözmelerine yardımcı olmak ve ideal gelişimi gerçekleştirmek maksadıyla, oyunun terapötik gücünün kullanıldığı bir süreçtir.

 • En Sık Yaşanan 8 İlişki Sorunu ve Çözüm Yolları

  En Sık Yaşanan 8 İlişki Sorunu ve Çözüm Yolları

  İlişki sorunları, çiftler arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenlerin temelinde ise iletişim problemleri yer alır. Çözüm süreci, çiftlerin birbirlerine ve ilişkilerine olan bağlılıklarına, iletişim becerilerine ve empati yeteneklerine bağlı olarak değişiklik gösterir.

 • Eşimle İletişim Kuramıyorum Ne Yapmalıyım?

  Eşimle İletişim Kuramıyorum Ne Yapmalıyım?

  Eşimle iletişim kuramıyorum ne yapmalıyım, eşimle nasıl daha iyi bir iletişim kurabilirim gibi sorularınız varsa içeriğimizi okumak için tıklayın!

 • İlişki Anksiyetesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

  İlişki Anksiyetesi Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer?

  İlişki anksiyetesi ile baş etmenin yollarını bilmek ve uygulamak sağlıklı ve uzun soluklu bir ilişkinin temel anahtarlarından birisidir. İşte ilişki anksiyetesi ile başa çıkma yolları

 • Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

  Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

  Borderline (sınır) kişilik bozukluğu terapilerde sıkça karşılaştığımız bir kişilik bozukluğu örüntüsüdür. Bu kişilik bozukluğunun temel özellikleri duygulanımlarının çok sık değişmesi,yani anlık duygu durumlarının çok hızlı değişmesidir.

 • Çocuklarda Yeme Problemleri ve Çözümleri

  Yemek Problemleri

  Çocuklarda yeme sorunları, tek besin yeme, belirli besinleri yeme veya yemek yemeyi reddetme olarak karşımıza çıkabilir.

 • Manipülasyon nedir?

  Manipülasyon nedir?

  Manipülasyon, karşıdaki kişinin duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kendi çıkarına uygun bir şekilde o kişi fark etmeden yönetmek yani değiştirmektir. Manipüle eden kişinin temel duygusu bencilliktir. Karşıdaki kişinin kendisine uyumlanmasını ister. Manipüle edilen kişinin temel duygusu ise şaşkınlık ve suçluluktur.  

 • Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Narsistik kişilik bozukluğu nedir?

  Narsistik kişilik bozukluğu, özellikle abartılı bir kendini beğenmişlik duygusu, kendisine sürekli hayranlık duyulması ihtiyacı, kendini çok önemli hissetme  ve başkalarını küçümseme ile karakterize olan bir bozukluktur.

+90 (551) 689 38 68